کارن سی ان سی | Karen CNC

تاریخچه cnc

تاریخچه cnc | تاریخچه سی ان سی

قبل از پرداختن به مسئله تاریخچه ی سی ان سی به معرفی کوتاهی از کنترل عددی به نقل از ویکی پدیا میپردازیم:

کنترل عددی (به انگلیسی: Numerical control به اختصار NC)، به کنترل اتوماتیک ابزارهای ماشین کاری (مانند: دریل‌ها، دستگاه‌های تراش و دستگاه فرز) یا پرینترهای سه بعدی توسط یک کامپیوتر گفته می‌شود.

دستگاه‌های CNC، دستگاه‌هایی با ابزارهای قابل حرکت توسط موتور هستند که این موتور (یا موتورها) توسط رایانه کنترل می‌شوند. این رایانه‌ها به کمک دستورهایی مرتب که G-Code یا M-Code نامیده می‌شوند، ابزارها را کنترل می‌کنند. این دستورها ممکن است به صورت دستی توسط اشخاص نوشته شده یا توسط نرم‌افزارهای CAM تولید شوند. پرینترهای سه بعدی نیز برای تولید قطعه ابتدا مدل رایانه ای را به صورت «لایه لایه ای» پردازش کرده و سپس توسط دستورهای G-Code قطعه را تولید می‌کنند.

در دستگاه‌های ماشین ابزار سی‌ان‌سی مدرن، طراحی یک قطعهٔ مکانیکی و برنامه تولید آن کاملاً خودکار انجام می‌شود. هندسه مکانیکی جسم با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) تعریف شده و پس از آن به وسیله نرم‌افزارهای ساخت به کمک کامپیوتر (CAM) به دستورهای تولیدی و ساختی تبدیل می‌شود. سرانجام این دستورها که برای سیستم یک ماشین تولیدی قابل فهم است، روی یک ماشین کنترل عددی (CNC) بارگذاری می‌شوند

تاریخچه سی ان سی

در سال  1947 John Parsons از شركت پارسونز تحقيقاتی راجب اطلاعات سه بعدی جهت كنترل دستگاه هایی برای ساخت اجزاء جديد هواپيما استفاده می شد درست كرد.

بعد از اون در سال 1949 پارسيمز اولين قرارداد خود را با نيروی هوایی امريكا جهت ساخت اولين دستگاه با كنترل عددی منعقد كرد.

در سال 1952 دانشگاه MIT با استفاده از يک كنترل كننده ساختار يافته، توانست حركت همزمان چند محوره را ايجاد کنه. بدهمین ترتیب رويای كنترل عددی به تحقق پيوست در سال 1955 با اعمال تغييراتي كنترل عددی در صنعت قابل استفاده شد.

ماشین cnc

يك دستگاه CNC كنترل كننده نرم افزاری است که، وقتی برنامه ای به حافظه كامپيوتر آن وارد میشه ، برای انتقال كدهای اون نياز به سخت افزاری نيست.در ماشین های cnc برنامه های اجرایی در حافظه ROM مستقر می شود و كدهای NC در حافظه RAM.

ROM به معني حافظه ای ست كه فقط خواندنی ست، اين حافظه در قطعه ها و مغزهای الكترونيكی نوشته ميشود و فقط توسط دستگاهای خاصی از بين می روند.پس برنامه های اجرائی تا هنگام روشن بودن دستگاه فعال هستند.

RAM به معناي حافظه متغير در دسترس، كه توسط كامپيوتر ايجاد مي شه. كدهای سی ان سی در درون آنها نوشته میشوند و محتويات RAM با خاموش شدن كنترل كننده از بين میرود.

تاریچه ی سی ان سی | تاریخچه ی cnc

بعضی از CNC ها از نمونه های RAM به اسم  حافظه CMOS استفاده ميکنند، كه در صورت قطع برق كامپيوتر اطلاعات را در خود نگهداری مي كنند.درک نحوه پردازش اطلاعات در كنترل كننده ها در يادگيری برنامه نويسی دستگاه های كنترل عددی با كامپيوتر خیلی مفید هست.

تمام پردازنده های داخلی با اعداد باينری (اعداد دودوئی) انجام ميشود. اين اعداد از دو عدد صفر و يک تشكيل میشوند.

درون كنترل كننده CNC يك به معناي بار مثبت و عدد صفر به معناي بار منفي ست،كه نحوه استفاده از اونها وابسته  به نوع كنترل كننده است.

فرق بين NC و CNC

سيستم های NC دارای سيستم كنترل برروی ماشين ابزار هستن، كه اجازه ميدهد تا برنامه ای که خارج از ماشين تهيه بشود، وارد شود.

  • 1- شروع و نگه داشته شوند.
  • 2- اما نمي توانند بوسيله ماشينكاري تصحيح شوند.

ابعاد ابزارها و نگهدارنده های آنها از قبل در برنامه ها منظور می گردند و ماشينكاری بايد به صول بسيار دقيق ابزارها و ابزارهای قيد و بستی را طبق اطلاعات داده شده نصب نمايد.

تاریخچه ی سی ان سی | تاریخچه ی cnc

سی ان سی کارن سی ان سی :

شرکت دانش بنیان کارن سی ان سی با حدود دو دهه فعالیت در زمینه ی ساخت ماشین آلات صنعتی از جمله انواع دستگاه سی ان سی آماده ی خدمات رسانی به مشتریان گرامی خود میباشد.

مهندس سلحشور : 09120452250

سيستم های CNC

در اينگونه  سيستم ها ماشين ابزار مجهز به يک كامپيوتر است و اين ماشينكار را نه فقط قادر می سازد تا برنامه های NC را اجراء کنه بلكه به او اجازه ميدهد تا خود برنامه را بنویسد و پس از وارد نمودن آن ادقام به تصحيح اون بپردازد.

برای مشاهدی مقالات زیر روی هر کدام کلیک کنید :

1.طراحی cnc چیست ؟

2.دستگاه cnc تراش

3.قیمت دستگاه سی ان سی

4.کارگاه cnc چیست ؟

5.انواع دستگاه سی ان سی

6.همه چیز در مورد cnc

7.دستگاه cnc فرز

لوکیشن ما :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.