تاریخچه cnc | تاریخچه سی ان سی

قبل از پرداختن به مسئله تاریخچه ی سی ان سی به معرفی کوتاهی از کنترل عددی به نقل از ویکی پدیا میپردازیم:

کنترل عددی (به انگلیسی: Numerical control به اختصار NC)، به کنترل اتوماتیک ابزارهای ماشین کاری (مانند: دریل‌ها، دستگاه‌های تراش و دستگاه فرز) یا پرینترهای سه بعدی توسط یک کامپیوتر گفته می‌شود.

دستگاه‌های CNC، دستگاه‌هایی با ابزارهای قابل حرکت توسط موتور هستند که این موتور (یا موتورها) توسط رایانه کنترل می‌شوند. این رایانه‌ها به کمک دستورهایی مرتب که G-Code یا M-Code نامیده می‌شوند، ابزارها را کنترل می‌کنند. این دستورها ممکن است به صورت دستی توسط اشخاص نوشته شده یا توسط نرم‌افزارهای CAM تولید شوند. پرینترهای سه بعدی نیز برای تولید قطعه ابتدا مدل رایانه ای را به صورت «لایه لایه ای» پردازش کرده و سپس توسط دستورهای G-Code قطعه را تولید می‌کنند.

در دستگاه‌های ماشین ابزار سی‌ان‌سی مدرن، طراحی یک قطعهٔ مکانیکی و برنامه تولید آن کاملاً خودکار انجام می‌شود. هندسه مکانیکی جسم با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) تعریف شده و پس از آن به وسیله نرم‌افزارهای ساخت به کمک کامپیوتر (CAM) به دستورهای تولیدی و ساختی تبدیل می‌شود. سرانجام این دستورها که برای سیستم یک ماشین تولیدی قابل فهم است، روی یک ماشین کنترل عددی (CNC) بارگذاری می‌شوند

تاریخچه سی ان سی

در سال  1947 John Parsons از شرکت پارسونز تحقیقاتی راجب اطلاعات سه بعدی جهت کنترل دستگاه هایی برای ساخت اجزاء جدید هواپیما استفاده می شد درست کرد.

بعد از اون در سال ۱۹۴۹ پارسیمز اولین قرارداد خود را با نیروی هوایی امریکا جهت ساخت اولین دستگاه با کنترل عددی منعقد کرد.

در سال ۱۹۵۲ دانشگاه MIT با استفاده از یک کنترل کننده ساختار یافته، توانست حرکت همزمان چند محوره را ایجاد کنه. بدهمین ترتیب رویای کنترل عددی به تحقق پیوست در سال ۱۹۵۵ با اعمال تغییراتی کنترل عددی در صنعت قابل استفاده شد.

ماشین cnc

یک دستگاه CNC کنترل کننده نرم افزاری است که، وقتی برنامه ای به حافظه کامپیوتر آن وارد میشه ، برای انتقال کدهای اون نیاز به سخت افزاری نیست.در ماشین های cnc برنامه های اجرایی در حافظه ROM مستقر می شود و کدهای NC در حافظه RAM.

ROM به معنی حافظه ای ست که فقط خواندنی ست، این حافظه در قطعه ها و مغزهای الکترونیکی نوشته میشود و فقط توسط دستگاهای خاصی از بین می روند.پس برنامه های اجرائی تا هنگام روشن بودن دستگاه فعال هستند.

RAM به معنای حافظه متغیر در دسترس، که توسط کامپیوتر ایجاد می شه. کدهای سی ان سی در درون آنها نوشته میشوند و محتویات RAM با خاموش شدن کنترل کننده از بین میرود.

تاریچه ی سی ان سی | تاریخچه ی cnc

بعضی از CNC ها از نمونه های RAM به اسم  حافظه CMOS استفاده میکنند، که در صورت قطع برق کامپیوتر اطلاعات را در خود نگهداری می کنند.درک نحوه پردازش اطلاعات در کنترل کننده ها در یادگیری برنامه نویسی دستگاه های کنترل عددی با کامپیوتر خیلی مفید هست.

تمام پردازنده های داخلی با اعداد باینری (اعداد دودوئی) انجام میشود. این اعداد از دو عدد صفر و یک تشکیل میشوند.

درون کنترل کننده CNC یک به معنای بار مثبت و عدد صفر به معنای بار منفی ست،که نحوه استفاده از اونها وابسته  به نوع کنترل کننده است.

فرق بین NC و CNC

سیستم های NC دارای سیستم کنترل برروی ماشین ابزار هستن، که اجازه میدهد تا برنامه ای که خارج از ماشین تهیه بشود، وارد شود.

  • ۱- شروع و نگه داشته شوند.
  • ۲- اما نمی توانند بوسیله ماشینکاری تصحیح شوند.

ابعاد ابزارها و نگهدارنده های آنها از قبل در برنامه ها منظور می گردند و ماشینکاری باید به صول بسیار دقیق ابزارها و ابزارهای قید و بستی را طبق اطلاعات داده شده نصب نماید.

تاریخچه ی سی ان سی | تاریخچه ی cnc

سی ان سی کارن سی ان سی :

شرکت دانش بنیان کارن سی ان سی با حدود دو دهه فعالیت در زمینه ی ساخت ماشین آلات صنعتی از جمله انواع دستگاه سی ان سی آماده ی خدمات رسانی به مشتریان گرامی خود میباشد.

مهندس سلحشور : ۰۹۱۲۰۴۵۲۲۵۰

سیستم های CNC

در اینگونه  سیستم ها ماشین ابزار مجهز به یک کامپیوتر است و این ماشینکار را نه فقط قادر می سازد تا برنامه های NC را اجراء کنه بلکه به او اجازه میدهد تا خود برنامه را بنویسد و پس از وارد نمودن آن ادقام به تصحیح اون بپردازد.

برای مشاهدی مقالات زیر روی هر کدام کلیک کنید :

۱٫طراحی cnc چیست ؟

۲٫دستگاه cnc تراش

۳٫قیمت دستگاه سی ان سی

۴٫کارگاه cnc چیست ؟

۵٫انواع دستگاه سی ان سی

۶٫همه چیز در مورد cnc

۷.دستگاه cnc فرز

لوکیشن ما :