کارن سی ان سی | Karen CNC

تنش زدایی شاسی دستگاه cnc سی ان سی

تنش زدایی دستگاه cnc از مباحث مهم در ساخت شاسی سی ان سی می باشد که تا همین اواخر هم توسط اکثر سازندگان دستگاه مورد غفلت واقع شده بود.

تنش زدایی چیست و چرا یک شاسی دستگاه سی ان سی نیاز به تنش زدایی دارد؟

تنش زدایی در واقع تغییر ساختار متریال با استفاده از سرد و گرم کردن مداوم ماده می باشد.این حوزه در واقع جزو تخصص های مهندسی متالوژی می باشد.

جوشکاری :

درهنگام جوشکاری بدنه دستگاه به دلیل بالا رفتن بسیار زیاد دما در نقاط جوش تا دمای ذوب ساختار مولکولی این قسمت ها نسبت به بقیه قسمت ها که با آن سرعت گرم نمی شوند تغییر می کند.این نیروهای حاصل از این تغییرات در داخل فلز باقی می مانند و به مرور زمان با سرد شدن قطعه به نقاط مختلف بدنه اعمال می شوند.

اولین قدم در جهت پیشگیری از این تغییر شکل ها روش جوشکاری خاصی است که برای جوشکاری بدنه استفاده می گردد.به هیچ عنوان نباید بدنه به صورت سریع و از یک طرف جوشکاری شود. جوش باید به صورت مقطعی و طول های کوتاه و در فواصل زمانی داده شود تا حداقل نیروهای پیچشی در فلز ایجاد گردد.

تنش زدایی

تنش زدایی :

 

 

قدم دوم تنش زدایی است. شاسی در کوره قرار داده می شود و در زمان مشخصی تا دمایی نزدیک به دمای بحرانی گرم می شود. سپس در یک بازه زمانی مشخص قطعه دوباره سرد می شود. این کار عملیات حرارتی یا آنیلینگ نامیده می شود. این عملیات تضمین می کند تا شاسی در طول زمان و با تغییرات دمای محیط دچار تغییر شکل احتمالی و در نتیجه بهم خوردن دقت دستگاه نشود.

 

 

البته در بعضی شرکت های بزرگ که تولید بالایی دارند با قرار دادن بدنه در فضای باز به مدت حدود یکسال میتوان همین اثر را به وجود آورد. شایان ذکر است این زمان باید آنقدر طولانی باشد تا سازه دوره های مختلف سرد و گرم شدن را بگذراند.

 

 

این عملیات از آنجا که به کوره و تجهیزات گران قیمتی نیاز دارد و همچنین هزینه های زمانی و انرژی فراوانی می طلبد توسط برخی تولیدکنندگان مغفول می ماند و در نتیجه دستگاه تولیدی اگرچه در ابتدای امر دقت قابل قبولی دارد اما در دراز مدت دقت دستگاه کم می شود و مشکلاتی از قبیل شکستن کالسکه ها برای دستگاه به وجود خواهد آمد.

تنش زدایی

تنس زدایی به روش فرکانسی :

یکی دیگر از روش های تنش زدایی روش vsr می باشد. در این روش توسط یک موتور ویبره فرکانس های مختلفی به سازه اعمال می گردد تا سازه به فرکانس تشدید برسد.

برای مشاهده محصولات

ماشین آلات سیم و کابل 

انواع دستگاه لمینت پارچه

ماشین آلات صنعتی

ماشین آلات سی ان سی

کلیک کنید

برای مشاوره و خرید دستگاه با شماره زیر تماس بگیرید:
مهندس سلحشوری

4.8/5
کارن سی ان سی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *