کارن سی ان سی | Karen CNC

برش سی ان سی

دستگاه برش سی ان سی در صنعت چوب

دستگاه برش سی ان سی (CNC) در صنعت چوب : دستگاه های برش از اساسی ترین و مهم ترین ماشین آلات سی ان سی مورد نیاز در کارگاه و کارخانجات صنایع چوب و فرآورده های چوبی هستند.

دستگاه برش سی ان سی بطور کلی بر اساس نوع ماده اولیه مصرفی و شکل کاربرد آنها به انواع مختلفی مثل : اره های زنجیری، اره های نواری، اره های گرد یا مجموعه ای و اره های الکتریکی دستی تقسیم می شوند و هر کدام از این اره ها هم بر اساس قدرت موتور، قطر تیغه، قطر فلکه، حجم برش، ظرفیت برش، تعداد تیغه، نوع تیغه و…. به زیر مجموعه های دیگری تقسیم می شوند که با توجه به توانایی ها و مشخصات گروهی از آنها در خرده کاری و کارهای ظریف استفاده می کنند. گروهی برای کارگاه ها و گروهی نیز برای کارخانجات و صنایع بزرگ مناسب هستند.

برش سی ان سی

صنعتگران شاغل در زمینه چوب، فرآورده ها و سازه های چوبی متناسب با نوع و حجم تولیدات و مساحت واحد تولیدشان از این ماشین آلات استفاده می کنند. با گذشت زمان و به تدریج پیشرفت تکنولوژی و با توجه به نیاز صنعتگران برای استفاده از ماشین آلاتی با کارکرد آسان تر و با سرعت و ایمنی بالاتر، امکاناتی از قبیل تیغه برش با زاویه متغیر، تیغه خط زن post forming  (برای جلوگیری از لب پریدگی و بالا بردن کیفیت)، تنظیم ارتفاع تیغه و زاویه دار شدن آن به صورت برقی با نمراتور دیجیتالی، استفاده از صفحات کشویی sliding table و پایه telescopic برای ایجاد سهولت در حرکت دادن پنل ها، نمراتور دیجیتالی جهت تعیین وضعیت گونیا، گونیاهای موتوری با قابلیت تنظیم میکرومتری، خروجی های مکنده پوشال، سیستم های ایمنی پیشرفته مثل ترمز تیغه و سیستم Emergency جهت توقف سریع دستگاه ها، حفاظ های ایمنی پیشرفته، سیستم های کامپیتوری جهت کنترل محورهای دستگاه و حفاظ جهت برش و بسیاری امکانات دیگر به این دستگاه ها اضافه شده است که هر نوع و مدل از آنها به نوبه خود از تکنولوژی بهره گرفته اند.

دستگاه برش سی ان سی

در حال حاضر به علت تقاضای بالای بازار مصرف جهت محصولات صفحه ای و گرایش بسیاری از تولید کنندگان به این شاخه از صنعت چوب، استفاده از اره های گرد یا مجموعه ای با نام های مصطلح، پانل بر و MDF بر، کاربرد فراوانی یافته ولی با تمام امکاناتی که در این ماشین آلات تعبیه شده دارای محدودیت هایی در حجم تولید، ظرفیت برش (طول و عرض برش)، ایمنی بسیار بالا ، برنامه ریزی برش ، کاهش دورریز ،اتکاء به نیروی انسانی ماهر و… دارند که این محدودیت ها طراحی و ساخت دستگاه های دیگر و به عبارتی نسل دیگری از پانل ها را ایجاد کرد که پانل برهای اتوماتیک و کامپیتوری برش سی ان سی وارد این صنعت شد. در این نوع پانل برها تقریباً تمام محدودیت های ذکر شده رفع گردیده و بسیار مناسب برای صنایع بزرگ با حجم های تولید بالا می باشد.

دستگاه برش cnc

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.