کارن سی ان سی | Karen CNC

دستگاه سی ان سی

دستگاه سی ان سی | ماشین CNC

دستگاه سی ان سی عملا همان دستگاه تراش ساده است كه قابليت کنترل به وسیله کامپیوتر توسط منطق رياضی را دارد. در اين دستگاه تمامی عملیات برش و فرزکاری توسط کامپیوتر انجام می شود و با دقت بالایی که دارد این کار را انجام می‌دهد. تنها نیاز این دستگاه وجود اپراتور در شروع و پایان عملیات است. برای عملکرد درست نیاز به نوشتن برنامه حركتی آن هم فقط برای يک بار است. دستگاه اين عمل را به صورت خودكار هر چند بار كه بخواهيم تكرار می کند.

دستگاه سی ان سی در موارد مختلفی در صنعت استفاده می شود و یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های صنعتی محسوب می‌شود. به همین دلیل در این مقاله کارن سی ان سی قصد دارد برای شما از جزئیات این دستگاه صحبت کند.

دستگاه سی ان سی با توان کار بسیار بالا و دقت بسیار زیاد می تواند فرآیند تولید قطعات را سریعتر انجام دهد. این دستگاه با استفاده از مته پر سرعت و کنترل کامپیوتری بازوها برای تغییر مسیر مته در زمینه برش و سوراخ بسیار حرفه ای عمل می کند. به نسبت متریال مورد نظر برای برش بر روی سینی دستگاه و سیستم کالیبراسون دستگاه شروع به برش میکند.

دستگاه سی ان سی قابلیت انجام عملیات برش و سوراخ را در راستای سه محور اصلی دارد. این برش ها در واقع تورفتگی هایی را به اندازه نوک سر مته ایجاد می کنند که در حرکت دادن بازوها و همچنین تو رفتن یا بیرون آمدن مته بر روی متریال، خطوط و همچنین نفش ها ایجاد می شوند.

دستگاه CNC یکی از پرکاربرد ترین ماشین آلات صنعتی است. با توجه به وسعت کارایی این دستگاه، از آن در صنایع مختلف استفاده می شود. استفاده از این دستگاه حتی تا صنایع مهمی چون موشک سازی و ماهواره سازی نیز پیشرفته است. زیرا دقت عملیات برش در این دستگاه میتواند تا صدم میلیمتر باشد. در واقع روز به روز گستردگی استفاده از دستگاه سی ان سی بیشتر می شود و صنایع بیشتری به فکر استفاده از این دستگاه می افتند.

با پیشرفته شدن دستگاه های سی ان سی میتوان نسل بعدی را توسط همین دستگاه ‌های فعلی تولید کرد و هر نسل، نسبت به مدل قبلی خود بسیار پیشرفته تر، دقیق تر و سریع تر خواهد بود.

بیشتر بدانید بهتر خرید کنید!

سی ان سی (CNC) چیست؟

سی ان سی (CNC) کوتاه شده عبارت Computer Numerical Control به معنای کنترل عددی رایانه ‌ای می ‌باشد. این دستگاه شامل یک مینی کامپیوتر یا میکرو کامپیوتر است که در اصل بعنوان واحد کنترل دستگاه عمل کرده و تا حد امکان مدارهای سخت ‌افزار اضافی در واحد کنترل حذف شده است.

این کامپیوتر وظیفه ارسال برنامه‌ های لازم جهت برش و یا حک فلزات و غیر فلزات را بر عهده دارد. در واقع، تمام مراحل انجام کار و ابعاد نهایی قطعات از طریق کامپیوتر به دستگاه ارسال می‌شود. به همین دلیل برش سی ان سی را می‌توان مانند یک ربات دانست که با برنامه‌ریزی کار کرده و از دستورالعمل‌ های شما پیروی می‌نماید. در دستگاه برش سی ان سی برنامه در حافظه کامپیوتر ذخیره می‌شود و برنامه‌نویس به راحتی می‌تواند کدها، برنامه‌ها و الزامات را نوشته و ویرایش نماید. برنامه نوشته شده قابلیت استفاده برای قسمت‌ های مختلف را داشته و نیازی به تکرار دوباره نیست.

به عبارتی دیگر ماشین آلات سی ان سی با استفاده از کامپیوترها توانایی اجرای فرمان های کنترلی را دارند. حضور اپراتور برای کار با دستگاه، محدود به حضور در پشت بخش کنترل کننده است و نوشتن برنامه ها فقط برای یکبار انجام می شود و سپس دستگاه این عمل را هرچند بار که بخواهیم بدون حضور اپراتور تکرار می کند.
به طور معمول دستگاه های کارن سی ان سی دارای سه محور ( X  (طول ) ، Y  ( عرض ) ، Z  (ارتفاع ) )  می باشند و از فرز (مته) برای برش و حکاکی استفاده می کنند.

دستگاه سی ان سی

ویژگی های مهم دستگاه سی ان سی :

– اصلی ترین قسمت دستگاه سی ان سی، اسپیندل آن است که در 2 نوع هوا خنک و آب خنک می باشد.

سیستم آب خنک با توجه به گردش مداوم آب داخل اسپیندل برای انجام کارهای خدماتی که مدت زمان کار در آنها زیاد است مناسب می باشد. اسپیندل ها توان های متفاوتی دارند، هرچه قدرت اسپیندل بیشتر باشد روند کار بهتر خواهد بود.

موتور های دستگاه بهتر است سه فاز باشند تا از قدرت بیشتری برخور دار باشد، سرو موتور دارای اینکودر و استپ موتور بدون اینکودر است، هزینه نگه داری استپ موتور نسبت به سروو موتور پایین تر است.

کنترلر (3 محوره یا 4 محوره) مهم ترین قسمت یا مرکز فرمان دستگاه سی ان سی است.

کنترلر قابل استفاده با سیستم الکترونیک پیشرفته و برنامه نویسی داخلی می باشد که این دستگاه را بی نیاز از کامپیوتر می کند و دسترسی آسان و کارکرد راحت تری را برای اپراتور فراهم می کند. پس از قطع برق یا خاموش شدن دستگاه توسط اپراتور به وسیله کنترلر می توان ادامه کار را انجام داد. از دیگر مزیت های کنترلر می توان بع کنترل سرعت دستگاه و همچنین تنظیم ارتفاع z اشاره کرد.

– برای تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی از چرخ دنده های شانه ای استفاده می شود.

چرخ دنده شانه ای مورب از مزایای زیر برخوردار می باشد :

  • عدم محدودیت سرعت نسبت به بال اسکرو
  • عمر و ماندگاری بالا
  • از بین بردن لقی و لرزش
  • بزرگ تر شدن سطح درگیری
  • دقت بالا تر در حد بال اسکرو
  • ظرفیت بالا در حد انتقال بار

– روغنکاری توسط پمپ روغن در دستگاه CNC باعث کاهش حرارت و افزایش طول عمر قطعه و همچنین کاهش درگیر بودن قطعات با یکدیگر و اصطحکاک میان آن ها می شود.

پمپ وکیوم باعث ثابت نگه داشتن قطعه کار و مکش قوی و یکنواخت در تمامی فضای میز می شود.

بال اسکرو باعث حرکت بار در راستای محور z می شود و حداکثر میزان انتقال بار در این راستا وابسته به طول بال اسکرو و بازو دستگاه است.

– برای داشتن حرکت مستقیم، یکنواخت و روان از ریل و واگن استفاده می شود. ساچمه های موجود نیروهای شعاعی وارد بر بدنه دستگاه را دفع می کنند.

مکنده ها می توانند صنعتی و نیمه صنعتی باشند که دارای موتور های تک فاز یا سه فاز می باشند.

مکنده های صنعتی موتوری با قدرت بالا و مکنده نیمه صنعتی موتور کوچکی دارد. همچنین مکنده صنعتی در کارگاه های پیشرفته و مکنده نیمه صنعتی در کارگاه های کوچک تر استفاده می شود.

دستگاه سی ان سی

بازار کار دستگاه سی ان سی:

تنوع استفاده از دستگاه سی ان سی در مشاغل و صنایع مختلف، بازار پر رونق و پر سودی برای این حرفه به همراه داشته است. همین بازار پرسود که در ماشین آلات CNC وجود دارد باعث شده تا شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت کنند.

طراحی و تولید، واردات، ترخیص، حمل و نقل، نصب و ارائه خدمات جانبی و پشتیبانی از جمله فعالیت های این شرکت هاست. این خدمات، فکر و وقت خریداران از انجام این کارها آسوده میکند. البته در این بین سودجویانی برای ورود به این عرصه تلاش کنند. سودی که می توان به صورت ناشایست از فروش این دستگاه ها به جیب زد بسیار قابل توجه است چرا که قیمت بالای این دستگاه ها و خدمات پشتیبانی آن ها میتواند رقم های بالایی را ایجاد کند و همین موضوع باعث شده تا شرکت های مختلفی برای فروش این دستگاه اقدام کنند.

برخی از ماشین آلات کارن سی ان سی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.