نکات مهم در خرید دستگاه سی ان سی cnc

خرید دستگاه سی ان سی (cnc) که یکی از مهم ترین دستگاه های صنعتی است، همچنین یکی از دستگاه های تاثیر گذار در صنعت را می توان دستگاه سی ان سی دانست. این دستگاه به نوعی دستگاه مادر در صنایع مختلف است که کاربردهای فراوانی دارد. از همین نظر است که خرید دستگاه cnc در صنایع مختلف به کار می رود از این ماشین آلات هم در صنایع بزرگی مثل صنعت خودروسازی استفاده می شود و هم در صنایع کوچک و حتی کارگاهی!

گستره بیش از حد کاربردهای این دستگاه باعث شده تا بسیاری از کسب و کارها حول خدمات به صنایع مختلف با دستگاه cnc تشکیل شود. کاری نیست که با استفاده از دستگاه سی ان سی نتوان آن را به سرانجام رساند و تمامی کارهای برش و حکاکی با انواع مختلف این دستگاه قابل انجام است.

ناگفته نماند که دستگاه لیزر نیز نوعی دستگاه cnc به حساب می آید و بسیار از حکاکی ها و برش هایی که عموما با استفاده از دستگاه سی ان سی قابلیت اجرایی شدن ندارد، با استفاده از دستگاه لیزر کار می شود.

با توجه به اهمیت دستگاه cnc و کاربردهای فراوان این دستگاه، در این مطلب قصد داریم به نکاتی در مورد آن و خرید و استفاده از این دستگاه بپردازیم. استفاده از این نکات می تواند کمک فراوانی به شما کند تا کیفیت کار با دستگاه را بالاتر ببرید.

متریالی که به صورت معمول در سی ان سی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 1. آلومینیوم
 2. برنج
 3. مس
 4. استیل
 5. تیتانیوم
 6. چوب
 7. فوم
 8. فایبرگلس
 9. انواع پلاستیک

به صورت کلی تکنولوژی سی ان سی cnc از چند قسمت تشکلیل می شود: بخش طراحی، بخش GCode گیری، کنترلر ها و مکانیک

عوامل تعیین کننده قیمت دستگاه CNC :

 • مکانیک
 • نوع سیستم محرک
 • نوع و قدرت اسپیندل
 • قدرت و توان
 • کیفیت و نوع سیستم متحرک
 • قدرت و نوع سیستم کنترلر
 • ابعاد دستگاه

سیستم متحرک CNC :

سیستم حرکتی در واقع انواع ریل ها و واگن هایی که جهت هدایت مکانیک دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد نامیده می شود. این ریل و واگن ها در انواع مختلف شامل موارد زیر ساخته می شوند :

 • ریل ها و واگن های کتابی
 • ریل ها و واگن های استوانه ای
 • ریل ها و واگن های چاک دار استوانه ای
 • Liner motion ها که علاوه بر ریل و واگن شامل موتور نیز می باشند

سیستم محرک CNC :

موتورهای که موجب حرکت ریل ها و واگن ها می شوند را سیستم محرک می نامند. سیستم محرک به دو بخش تقسیم می شود :

1) موتورها شامل :

 • استپ موتور
 • سروو موتور
 • لینیر موتور که هدایت اکسل ها را بر عهده دارند.

2)  سایر موارد شامل:

 • انواع دنده ها ( شانه ای – ball screw – e screw )
 • تسمه
 • liner motion

اهمیت کیفیت در خرید ماشین آلات cnc :

در مورد خرید ماشین آلات سی ان سی کیفیت حرف اول را می زند. شما باید بتوانید کیفیت کار خود را بالا ببرید تا از این طریق مشتریان بیشتری را به مجموعه خود وارد کنید. البته توجه داشته باشید که زیاد بودن مشتری آنقدرها هم نمی تواند نشانه ی موفقیت باشد. اگر شما نتوانید مشتریان زیاد خود را مدیریت کنید و در کنار بالا بردن تعداد مشتری کیفیت خود را ارتقا یا حداقل حفظ کنید، قطعا بعد از مدتی در کار با دستگاه سی ان سی به شکست می خورید!

همان طور که گفتیم تعداد مشتریان معیار مناسبی برای خوب بودن در کار با دستگاه سی ان سی نیست و این تعداد بالای مشتری می تواند حبابی باشد که خیلی زود از بین برود. شما باید تلاش کنید در همه حالات کیفیت خود را در حد بالایی نگه دارید تا مشتریان خود را حفظ کنید. اگر بتوانید کیفیت خود را در حد بالایی نگه دارید، محصولاتی که با استفاده از دستگاه cnc تولید کرده اید، برای شما تبلیغ می شوند و می توانید با استفاده از این تبلیغات ویروسی، مشتریان خود را افزایش داده و کسب و کار خود را گسترش دهید.

خرید دستگاه cnc

در کار با دستگاه سی ان سی “ایمنی” را فراموش نکنید!

به نقل از کارن سی ان سی ایمنی حرف اول را در کار با ماشین آلات صنعتی و نیمه صنعتی می زند. با توجه به اینکه دستگاه cnc یک دستگاه صنعتی به حساب می آید نیاز به توجه در دقت و استفاده دارد. می دانید که رعایت نکات ایمنی می تواند از بروز خطرات احتمالی پیشگیری کند. در واقع شما با یک دستگاه خطرناک طرف هستید که برخلاف ظاهر آرام خود منتظر فرصتی برای آسیب رساندن است.

این دستگاه تنها کاری که رایانه به آن دستور داده است را انجام می دهد و تا زمانی که کلید استپ در نرم افزار و یا روی دستگاه زده نشده باشد، هر آنچه که طبق برنامه ریزی حرکتی بر سر راه آن باشد برش زده یا بار برداری می کند. پس اگر دست یا قسمتی از بدن شما در مقابل آن قرار گیرد بدون هیچ رحم و ترحمی آن را مورد اصابت قرا می دهد. همین موضوع ساده باعث شده تا دستگاه cnc یکی از خطرناک ترین دستگاه های کارگاهی محسوب شود.

رعایت نکات ایمنی در کار با دستگاه :

البته نگران نباشید! مطالبی که مطرح کردیم، اگر نکات ایمنی را رعایت کنید، دستگاه سی ان سی یکی از بی آزارترین دستگاه هایی است که می توان با آن کار کرد. دقت کنید که حادثه یکبار و آن هم به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و به هیچ عنوان از قبل خبر نمی کند. به همین علت شما همواره باید در انتظار بروز یک حادثه باشید و خود را برای مقابله با آن آماده کنید.

نکته مهم و اولیه در مورد ایمنی دستگاه این است که اپراتور دستگاه باید همواره بالای دستگاه باشد تا در صورت بروز مشکل برای دستگاه خیلی زود دکمه توقف را بزند و مشکل را برطرف کند. اگر در حین بروز حادثه اپراتور بالای دستگاه حضور نداشته باشد ممکن است یک اتفاق کوچک به فاجعه ای بزرگ بدل شود.

خرید دستگاه سی ان سی : از مهم ترین نکاتی که باید در مورد ایمنی دستگاه cnc مورد توجه قرار گیرد این است که از ورود افراد متفرقه به محیط کارگاه جلوگیری شود. در واقع افراد متفرقه از اهمیت این دستگاه مطلع نیستند و به همین علت با آن به سادگی برخورد می کنند. بیشتر خطراتی که در مواجهه با دستگاه سی ان سی ایجاد می شود به علت ورود این افراد به محیط صنعتی است که از خطرات آن هیچ اطلاعاتی در دست نیست. از کودک چند ساله گرفته تا پیرمرد ۷۰ ساله ممکن است بتا سهل انگاری در ارتباط با دستگاه برای خود و اپراتور ایجاد خطر کند.

اهمیت ابزار دستگاه سی ان سی :

یکی از تفاوت های انواع مختلف دستگاه سی ان سی با دستگاه لیزر این است که لیزر با اشعه کار می کند و نیاز به اطلاعات زیادی در مورد این اشعه برای اپراتور وجود ندارد؛ این در حالی است که در دستگاه cnc از ابزار آلات استفاده می شود و اهمیت ابزار شناسی برای اپراتور بسیار مهم است. اپراتور باید یک ابزار شناس حرفه ای باشد و بداند که دقیقا چه ابزاری برای استفاده بر روی این متریال مورد نیاز است. در صورتی که این اطلاعات در مورد ابزار دستگاه سی ان سی وجود نداشته باشد قطعا مشکلاتی به وجود می آید. این مشکلات می تواند در این زمینه باشد که هم برای دستگاه مشکل ایجاد شود و هم کیفیت کار پایین بیاید.

اپراتور دستگاه سی ان سی :

در تمامی آنچه که توضیح داده شد، نقش و اهمیت اپراتور بیش از هر چیزی به چشم می خورد. در واقع این اپراتور است که می تواند بر تمامی موارد بالا تاثیر بگذارد و به همین علت اهمیت انتخاب اپراتور دستگاه cnc بسیار مهم و حائز اهمیت است. اپراتور حرفه ای می تواند به یک مجموعه کمک کند تا دچار مشکلات نشود و برعکس اپراتور ناوارد می تواند مشکلات جدیدی را به مجموعه وارد کند.

خرید دستگاه سی ان سی

نرم افزار دستگاه :

نکته بعدی که اپراتور دستگاه سی ان سی باید به آن اشراف کامل داشته باشد، کار با نرم افزار دستگاه است. کار با این نرم افزار و دانستن تمامی موارد این نرم افزار می تواند به سرعت و کیفیت اپراتور کمک کند. در واقع نکاتی در این نرم افزار ها هست که در صورت اطلاع از آن ها کار با دستگاه سی ان سی بسیار ساده تر خواهد شد. البته نرم افزار های مختلفی وجود دارد اما اگر یک اپراتور حرفه ای باشد به سادگی می تواند از پس آن بر بیاید.

اگر اپراتور شما موارد فنی دستگاه را نیز بداند و بتواند خود تعمیرکار دستگاه باشد، یک مزیت فوق العاده برای مجموعه به حساب می آید. اپراتوری که بتواند دستگاه cnc را تعمیر کند، از هزینه های مجموعه کم کرده و در مواقع حساس به کمک مجموعه می آید. همانطور که می دانید در زمان های پیک کار ممکن است دستگاه خراب شود و اگر اپراتور بتواند خود اتز پس تعمیر آن بربیاید، مشکلات زیادی از مجموعه برطرف خواهد شد.

طراحی و نقشه کشی :

از نکات تکمیلی که اپراتور دستگاه سی ان سی باید از آن مطلع باشد، اطلاع از نرم افزارهای مختلف طراحی و نقشه کشی است. در صورتی که اپراتور دستگاه از نحوه کارکرد این نرم افزار ها مطلع باشد، خود می تواند بسیاری از مشکلاتی که در طراحی ها وجود دارد را برطرف کرده و دیگر نیاز به برگشت طرح نباشد.

نرم افزار های مختلفی برای این منظور هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مسترکم | سورف کم | edge cam | سالیدورکس | پاورمیل | آرتکم

برای مشاهده مطالب آموزشی هر نرم افزار می توانید روی آن کلیک کنید!

راهنمای خرید دستگاه سی ان سی

 خریداری سی ان سی یک فرآیند نسبتا ساده و در عین حال پیچیده است ، خرید سی ان سی در صورت نداشتن اطلاعات کافی از cnc ، پیچیده و در صورت آشنایی با آن نسبتا ساده ولی تخصصی می باشد.

خریداری cnc در ایران با توجه به بازار داغ ماشین آلات سی ان سی دست دوم و cnc کارکرده بدون تجربه کاری پر ریسک است.

قبل از خرید یا ارتقای دستگاه cnc ، به نکات زیر توجه کنید:

 • 1- نیروی انسانی طراح و اپراتور

قبل از خرید فکر طراح و اپراتور را بکنید وگرنه هر روز دستتان بند است.

 • 2- نوع و قدرت موتورهای فرمان (سروو موتور یا استپر موتور)

سروو موتور دقت و قیمت بالاتری دارد ولی می ارزد. استپرموتور تکنولوژی قدیمی است و برای کارهای حرفه ای و سه بعدی اصلا پیشنهاد نمیشود.

قدرت موتورها  را هم به تناسب کار انتخاب کنید. مثلا برای cnc چوب 80*120 سانتیمتر ، قدرت 500 وات مناسب است. همچنین استفاده از موتور ترمزدار برای محور z توصیه میشود.

 • 3- مارک موتورهای سرو حرکتی

در ایران موتورهای دلتا ، پاناسونیک و مکاپیون جواب داده اند و پشتیبانی دارند

انتخاب مارک سرووموتور یکی از پارمترهای اصلی ماشین ساز cnc است.

 • 4- ابعاد ماشین (x y z و محورهای دیگر )

ابعاد قطعه کار را در حداکثر احتمالات در نظر بگیرید.

چون ارتقای کورس محورهای دستگاه عملا امکان پذیر نیست و ارزش اقتصادی ندارد.

 • 5- نوع اسپیندل ( ساده ، تول چنج )

اگر قطعاتتان تعویض ابزار زیادی دارد از اسپیندل تول چنج استفاده کنید.

 • 6- سرعت اسپیندل

معمولا برای چوب 24000 دور، سنگ 18000، طلا 36000 دور

 • 7- قدرت اسپیندل

معمولا برای چوب 3 کیلووات، سنگ 6 کیلووات، طلا 1.5 کیلووات

 • 8- سیستم خنک کننده

اسپیندل آب خنک کم صدا و کم استهلاک و گرانتر است.

از فروشگاه ما دیدن نمایید :